Śniadanie daje moc

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Nie powinniśmy o nim zapominać, gdyż daje siłę, energię na cały poranek i południe. Rano układ pokarmowy jest najsilniejszy i jest w stanie wyekstrahować jak najwięcej wartości ze zjadanych posiłków. Badania pokazują, iż dzieci, które jedzą śniadanie przed szkołą, znacznie lepiej radzą sobie na lekcjach, ich pamięć jest lepsza i dłużej potrafią się skoncentrować. Mają również więcej energii i chęci do działania.

 

Śniadanie - co to ???

Śniadanie to posiłek spożywany w godzinach porannych. W zależności od tradycji narodowej składa się z różnych potraw od lekkich i prostych do bardziej sycących i skomplikowanych.

W Polsce śniadanie składa się najczęściej z ciepłego napoju (herbaty lub kawy), kanapek lub np. zupy mlecznej. Typowo poranną potrawą jest też jajecznica. W wyniku wzorowania się na kulturze zachodniej, zmieniają się także nawyki żywieniowe Polaków. Śniadanie na Zachodzie to często porcja płatków zbożowych z mlekiem, do tego grzanki z dżemem, sok i kawa.

 

Dlaczego śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem?

  • Po nocy spada poziom glukozy (cukru) we krwi - spożycie śniadania, zawierającego węglowodany i białko, powoduje, że poziom cukru łagodnie podnosi się, dzięki czemu jesteśmy w stanie jasno myśleć, uczyć się i pracować.
  • Godziny poranne są czasem maksymalnej aktywności energetycznej układu pokarmowego, w tym również żołądka, które wydziela duże ilości kwasu solnego, aby móc efektywnie strawić pożywienie. Jeżeli nie spożywamy rano śniadania - nadmiar kwasu żołądkowego może przyczynić się do powstawania takich chorób jak: zgaga, nadkwasota, refluks nadżerki czy wrzody żołądka.
  • W okolicy południa najbardziej aktywny jest nasz mózg, który, aby móc efektywnie pracować, potrzebuje paliwa tym paliwem jest glukoza. Jeżeli nie spożyjemy zrównoważonego śniadania, mózg nie dostanie odpowiedniej dawki glukozy i w godzinach południowych możemy czuć senność, spadek koncentracji, osłabienie pamięci szczególnie narażone są na to dzieci, uczące się w szkole, dlatego tak ważne jest, aby dawać dzieciom do szkoły drugie śniadanie (w formie kanapki).

 

źródło:http://dziecisawazne.pl/dlaczego-warto-jesc-sniadania-8-przepisow/

Liczba odwiedzin: 495394